MultiPoint Server 2011

Koncept systému Windows Multipoint Server je jednoduchý. Rozdeľuje prebytok výpočtového výkonu medzi koncových užívateľoch. Je to možné vďaka technológii "Virtuálnych počítačov". V minulosti osobné počítače (PC) boli navrhnuté na jednoduché používanie jednotlivcami. Servery boli dostatočne silné, aby zvládli výpočtové potreby mnohých jednotlivcov v organizácii, ale potrebovali kvalifikovaných profesionálov na ich prevádzku. Ale to sa mení.

Dnešné počítače sa stali tak silné, že môžu priniesť kvalitnú grafiku a video a stále majú dostatočný výkon navyše. Windows MultiPoint Server 2011 odľahčuje prebytočný výkon počítača a premení ho na server, ktorý je schopný prevádzkovať viac klientskych systémov naraz. Na klientskej stanici beží operačný systém Windows 7. Vďaka "virtuálnej pracovnej ploche" môže prostredníctvom vstupno-výstupných zariadení pristupovať každý koncový užívateľ na svoju pracovnú plochu. Inštalácia a správa Windows MultiPoint Server je pritom jednoduchá.

To ako to funguje je zrejmé z nasledujúceho diagramu.

 

MultipointServerDiagram

 

Server

Na hostiteľskom počítači beží Windows MultiPoint Server 2011 softvér ku ktorému sa môžu pripájať učitelia a študenti. Windows MultiPoint Server 2011 vyžaduje 64-bitový procesor s dostatočným výpočtovým výkonom procesora (CPU) a dostatočnú kapacitu pamäte (RAM) potrebnú pre simultánny beh jednotlivých užívateľov a používaných aplikácii. Systémové požiadavky bude závisieť taktiež od používaných programov a funkcionality ktorú sa rozhodnete nainštalovať, počtu užívateľov a ako sa používa systém. Ak chcete zobraziť odporúčaný hardvér kliknite tu.

 

Prístupové zariadenia

Prístupové zariadenia sa pripájajú k serveru ako jednotlivé stanice a umožňujú viacerým užívateľom zdieľať ten istý počítač a využívať nezávisle jeho výpočtový výkon. Niekedy ich nazývame "tenký klient" alebo "nulový klient". Tieto zariadenia umožňujú fyzické pripojenie, myši, klávesnice a monitora, ako aj pripojenie do siete internet. Existujú tri hlavné spôsoby pripojenia:

  • priame pripojenie
  • USB pripojenie
  • LAN pripojenie

Jednotlivé metódy je možné kombinovať tak, aby bol zaistený najlepší spôsob prepojenia v závislosti na priestore a rozložení triedy.

 

Užívateľské stanice

Učiteľ a študenti majú svoje vlastné stanice s ich vlastnými monitormi, klávesnicami a myšami. Učitelia organizujú a monitorujú vzdelávaciu činnosť zo svojej stanice. Pomocou učiteľského prístupu v MultiPoint Management konzole je možné zobraziť pracovné plochy jednotlivých študentov ako náhľady, sprístupniť niektoré webové lokality a posielať správy pre jednotlivých študentov alebo celú triedu. Učitelia môžu používať aj diaľkové ovládanie na ovládanie pracovnej plochy ak študent potrebuje pomoc.

Študenti sa učia efektívne a produktívne na svojich vlastných užívateľských staniciach. Študenti môžu zobraziť obsah jednotlivých priečinkov a zdieľať súbory vždy, keď budú pracovať na spoločnom projekte alebo si uložiť súbory do svojich súkromných priečinkov, alebo na USB disky. Jeden monitor môžu využívať v prípade potreby aj dvaja študenti v móde "split screen", ktorý im umožní vidieť obraz vedľa seba. Niektoré pokročilé monitory ponúkajú prístupové zariadenie priamo zabudované a tým pádom šetria priestor a znižujú potrebné množstvo zariadení pre každé pracovisko.

Môžete tiež využiť existujúce monitory, klávesnice a myši, ktoré už máte.