Visual Studio 2008 Express

Visual Studio 2008 Express Editions sú vývojové nástroje základnej úrovne, ktoré sú zadarmo, sú jednoduché a ľahko zvládnuteľné. Sú určené začiatočníkom a hodia sa na vytváranie jednoduchých aplikácií pre Windows a jednoduchých interaktívnych webových stránok. Nástroje nie sú svojim charakterom, i svojimi vlastnosťami určené na vývoj zložitejších aplikácií alebo kritických prevádzkových aplikácií, hoci ich tvorba v Express nástrojoch ani ich následná distribúcia nie je licenčne obmedzená. 


V rámci tohto radu existujú nasledujúce produkty: 

  1. Visual Basic 2008 Express Edition - kladie dôraz na produktivitu, je ideálny pre prvé programy v novom Visual Studiu alebo pre príležitostných programátorov vo Windows a najmä pre všetkých, ktorí poznajú Visual Basic v akejkoľvek jeho podobe. 
  2. Visual C# 2008 Express Edition – prináša jedinečnú kombináciu výkonu a produktivity pre študentov, nadšencov a fanúšikov programovania v tomto veľmi príjemnom jazyku založenom na „céčku“. 
  3. Visual Web Developer 2008 Express Edition - táto tak trochu špeciálna edícia v sebe zahŕňa podporu hneď troch programovacích jazykov (Visual Basic, C#) a slúži, ako už z názvu vyplýva, na k vytváranie webových projektov určených pre Internet alebo intranety s použitím ASP.NET 2.0 
  4. Visual C++ 2008 Express Edition - jeho zvládnutie síce zaberie viac času než u ostatných produktov Express, ale v porovnaní s nimi zase ponúka vyšší výkon a presnejšiu kontrolu a je určené i pre všetkých, ktorí začínajú s vývojom hier. 
  5. SQL Server Express Edition a Compact - vlastne nemajú s Visual Studiom ako takým veľa spoločného, veľmi šikovne však dopĺňajú celú edíciu Express nástrojov o databázový server, ktorý je nielen výkonný, ale sa aj ľahko používa. Express býva súčasťou plnej inštalácie Express nástrojov, SQL Compact je potom určený pre malé desktopové aplikácie. 
  6. Microsoft PopFly a Popfly Explorer - hľadáte ešte jednoduchšie prostredie na tvorbu webových aplikácií? Ohromnou výhodou PopFly je možnosť vytvárať vizuálne vyspelé webové prezentácie pomocou mixovania rôznych existujúcich webových aplikácií a webových služieb bez nutnosti písať kód a bez hlbokých technických znalostí v oblasti tvorby webu.