Microsoft Silverlight

Čo je to doplnok Microsoft Silverlight?

Microsoft Silverlight je nová technológia, prinášajúca do sveta internetu pokročilé funkcie pre multimédiá a interaktivitu. Po technickej stránke ide o tzv. softvérový doplnok (angl. plug-in), ktorý sa inštaluje ako rozšírenie internetového prehliadača. Microsoft Silverlight podporuje viacero operačných systémov v kombinácii s rôznymi prehliadačmi. Po jednoduchej inštalácii do počítača (trvá to 2 až 4 minúty) sa doplnok Silverlight plne integruje do internetového prehliadača. Po úspešnom nainštalovaní je Silverlight z pohľadu užívateľa úplne transparentný, sám sa aktualizuje a nevyžaduje žiadnu ďalšiu obsluhu. Doplnok je pritom úplne bezplatný.

Aké výhody prináša technológia Microsoft Silverlight pre návštevníkov web stránok?

Moderné internetové prehliadače umožňujú zobrazovanie a polohovanie textu, rastrových obrázkov a tiež zostavovanie rozličných formulárov určených na zber informácií (tieto oblasti pokrývajú štandardy HTML a CSS). Chýba im však podpora pre umiestňovanie videa, zvuku, animácií a vektorovej grafiky (vektorová grafika je nezávislá na rozlíšení na rozdiel od rastrových obrázkov). Rovnako ponúkajú len obmedzené možnosti programovania v interpretovanom jazyku JavaScript. Presne túto medzeru v schopnostiach internetových prehliadačov zapĺňa doplnok Microsoft Silverlight. Vďaka nemu môžu byť webové stránky obohatené o prakticky nekonečnú škálu rozmanitých multimediálnych prvkov. Do budúcnosti bude čoraz viac webových stránok využívať Microsoft Silverlight s cieľom ponúknuť návštevníkom rôzne interaktívne funkcie, reprodukciu videa, hudby a bohaté multimediálne súčasti. Najlepšie je nainštalovať si doplnok hneď teraz podľa návodu uvedeného nižšie – takto budete už teraz využívať všetky vlastnosti tejto web stránky a zároveň ste pripravený i na ostatné.

 

Aké sú požiadavky doplnku Microsoft Silverlight na operačný systém a Internetový prehliadač? 

Verzia Silverlight 1.0 aktuálne podporuje Windows XP Service Pack 2 alebo vyšší a Mac OS X 10.4.8 a vyšší. Vo Windows sú podporované prehliadače Internet Explorer 6 alebo vyšší a Firefox 1.5 alebo vyšší; kým v rámci Mac OS X to sú prehliadače Safari a Firefox. Silverlight je nenáročný na hardvér, postačí mu procesor s frekvenciou 500 Mhz a RAM pamäť 128 MB, hoci samozrejme treba rátať s tým, že výpočtovo náročnejšie prvky využívajúce Microsoft Silverlight nemusia pri takejto minimálnej konfigurácii fungovať v plnom rozsahu.