27. júna 2008 bol posledným dňom Billa Gatesa na najvyššom poste v Microsofte. Niektorý to zobrali ako dobrú, iný ako zlú správu, ale veľká časť verejnosti zareagovala nejakým spôsobom. Dokonca bolo vytvorené video ktoré zobrazovalo posledný deň Billa Gatesa. Predtým než sa dostaneme ku samotnému videu, ktoré mnohí videli, povedzme si niečo o tomto veľkom mužovi, ktorý zmenil životy mnohých ľudí.

William Henry Gates III, verejnosti lepšie známy ako Bill Gates, založil Microsoft v roku 1975, spolu s Paulom Allenom, ktorý odišiel zo správnej rady v novembri roku 2000. Bill dostal čestný diplom na Harvarde, z ktorého počas svojho tretieho ročníka odišiel, aby sa mohol plne venovať Microsoftu. No ešte počas štúdia vyrobili s Paulom Allenom programovací jazyk BASIC, ktorí predali výrobcovi počítačov Altair. Microsoft bol založený aby sa BASIC mohol predávať aj iným firmám. Prvý operačný systém, ktorý Bill mal bol DOS (diskový operačný systém). O pár týždňov potom Bill pretvoril DOS na 86-DOS (QDOS) a dal ho IBM za jednorázový poplatok. IBM to prijal, aj s podmienkou, že Microsoft si ponechá práva na MS-DOS (DOS, ktorý vytvoril Microsoft), z dôvodu, že ostatný hardware predajcovia by si ho mohli upraviť ako sa im zachcelo. MS-DOS bol operačný systém bez grafického rozhrania, všetky veci sa robili cez príkazový riadok, ktorý je súčasťou všetkých Windowsov. V spolupráci s IBM, Microsoft vytvoril OS/2, ale toto partnerstvo nevydržalo a po rozpade sa Microsoft mohol plne venovať tvorbe Windowsu. Prvý Windows bol Microsoft Windows 1.0, 16-bitový operačný systém s grafickým rozhraním. Stále veľku časť tvoril MS-DOS, ale už v menšej miere. Prvými programami boli Kalkulačka, Skicár, Kalendár a ďalšie, s ktorých mnohé sa stali neoodeliteľnou súčasťou Windowsov ďalších generácii. Po 1.0 nasledovali 2.0 a 3.0. Po verzii 3.0 nasledovala verzia 3.1 a neskôr NT rada. Potom prišla rodina Windowsov ktoré pozná každý. 95, 98, 2000, Milenium, XP, 2003, Vista a onedlho aj Windows 7. Microsoft sa v súčasnosti venuje širokému spektru oblastí. Okrem tvorby Windowsu vytvára Office, hry na XBox a ďalšie aktivity.

Bill Gates bol Najvyšším členom rady a Prezidentom Microsoftu od roku 1981do roku 2008, po ňom nastupuje Steve Ballmer. Okrem Microsoftu sa venuje aj charite, založil 2 firmy (bg-13 a Cascade Investments LLC), napísal 2 knihy, má 3 deti a manželku, patrí do top 10 najbohatších ľudí na svete podľa časopisu Forbes (3. miesto z dôvodu svetovej krízi. 10 rokov bol na 1. mieste, len v roku 1997 sa mu ušlo len 2. miesto
 
Pre tých, ktorí nerozumejú po anglicky sme pripravili voľný preklad  ktorý sa nachádza pod spomínaným videom. Okrem prekladu Vám ponúkame aj zoznam ľudí ktorí sa v spomínanom klipe objavili. Keď pozriete mená, vidíte, že sa jedná o známe osobnosti zo sveta politiky, showbiznisu. Veľmi sa mi páči, že títo ľudia sa dali nahovoriť na tento klip{flv}Last_day_of_Bill_Gates{/flv}
 

Známe osobnosti

Brian Williams - editor NBC Nightly News
Bill Gates - spoluzakladateľ Microsoftu (s Paulom Allenom)
Matthew McConaughey - herec
Jay Z - rapper
Bono - frontman skupiny U2
Steven Spielberg - režisér a producent
George Clooney - herec
Jon Stewart - komik
Hillary Clinton - viceprezidentka USA
Barack Obama - prezident USA
Al Gore - 45. viceprezident USA

Microsoft team

Steve Ballmer - Chief Executive Officer (CEO)
Christine White - Executive Assistant
Lisa Brummell - Senior Vice President, Human Resources
Robbie Bach - President, Entertainment and Devices Division
Kevin Turner - Chief Operating Officer
Ray Ozzie - Chief Software Architect
Craig Mundle - Chief Research and Strategy Officer

 

Brian Williams: Dnes je deň keď budeme hovoriť o poslednom pracovnom dni Billa Gatesa.
Steve Ballmer: Plánovali sme to posledné dva roky. Bude stále pracovať ako člen rady. Je ťažko uveriteľne že sa to deje. Áno, myslím si, že Bill je pripravený na svoj posledný deň. Pracoval ťažko, našetril si trošku, je úplne koncentrovaný.
Christine White: Bill pracoval naplno viac než 30 rokov, čiže nemať úplne plný plán každý deň, no, bolo by to veľmi zaujímavé.
Bill Gates (panák 1): Nikdy nepodceňuj kúzlo softwaru.
Bill Gates (panák 2): To je pravda, počúvaj Chewbaccu. (postava zo Star Wars)
Lisa Brummell: Po všetkých tých rokoch berie životnú rovnováhu vážne, dokonca má osobného trénera.
Matthew McConaughey: V poriadku, dobre, urob len po jednom. Ak to vydržíš v tomto tempe, budeš najsexi žijúci muž koncom roka, brácho.
Matthew McConaughey: To je dobré na sériu, neprestávaj, kľudne pokračuj.
Bill Gates: Som pripravený dať si dole tričko?
Matthew McConaughey: Ešte nie.
Matthew McConaughey: Cíť svoj pohyb, predkloň sa trochu dopredu, ostávaj hore, HI, do neba, ty a ja práve teraz. 
Robbie Bach: Áno, Bill bol vždy trochu ťažkopádny, ale dôležitejšie, zmenila sa jeho kreativita.
Bill Gates: *rapuje*
Jay Z: Výborne. Máš to. Daj im Billy G-ho.
Bil Gates: Počkaj, ujasnime si to, najprv ideš do dôchodku ty a potom ja?
Jay Z: Presne tak. Musiš pokračovať v hádaní. 
Bill Gates: Vďaka Jay.
Jay Z: Nie, bolo to skvelé. Nie až tak. Bolo to strašné. Niekto by mu mal povedať, že to bolo strašné.
Bono: Podrž mi toto. Haló, Bill, áno, áno, sme tu dosť zaneprazdnený.
Bill Gates: Kámo, nebolo to najlepšie čo si počul za celý čas?
Bono: Oh, do ****. Bill, rozprávali sme sa o tom už minule, máme plnú skupinu. Všetky miesta sú plné .Ja viem, ja viem, ale nemôžem vymeniť Edga len preto, že si nahral najvyššie skóre na Guitar Hero.
Bono: Pozri, Bill mal vždy vášeň pre hudbu a pokiaľ to nie je moja hudba, je to v pohode.
Christine White: Bill bol vždy veľkým fanúšikom filmov, ale možno to prehnal s tou realitou navyše.
Bill Gates (Wolverine): Koho ste čakali, Supermana?
Steven Spielberg: Bill, čo si za peniaze nekúpiš.
Steven Spielberg: Áno práve som to videl, pozri, všetci vieme, že ide len o obsadenie.
George Clooney: Ja viem Steven, ale pozri, ja nemôžem hrať Billa Gatesa. Proste to nie je dobrý nápad. Čo keby Russel Crow, to by bol lepší nápad. Tom Hanks? Nezabilo by ho to.
Bill Gates: Počúvaj, rozmýšľal som, naposledy keď som bol v telke tak to bolo celkom úspešné.
Jon Stewart: Áno, vieme, bol si super. Ale nemusel si odísť ako keby ten človek mal nejakú chorobu.
Brian Williams: Windows Vista... On odchádza.
Jon Stewart: Ak chceš prísť naspäť do šou, kľudne.
Bill Gates: Mohli by sme to urobiť nastálo, chápeš, ty, ja, správy.
Jon Stewart: V tejto situácii, je to výborný nápad. Musím ti povedať, je to super nápad. Jediný problém je že som v svojom lietadle, a obávam sa že môj telefón, budú ho musieť vypnúť inak zničí navigačný systém.
Kevin Turner: Toto ste nepočuli odo mňa, je to veľmi zvláštna zhoda náhod, že poslal správu počas volieb na prezidenta.
Bill Gates: Viem, že ste super-zaneprázdneny, ale asi začínate rozmýšľať kto by bol váš najlepší running-mate (Viceprezident).
Hillary Clinton: Nie, nie, ešte neviem kto ním bude, ale neviem či politika je skutočne pre teba.
Bill Gates: Hej tu je Bill.
Barack Obama: Bill? Ten zo Star Treku?
Bill Gates: Nie, ten druhý Bill.
Barack Obama: Bill Clinton?
Al Gore: Hej Bill, nie, nemáme ťažkosti. Áno, chápem, dobrý vtip.
Ray Ozzie: Skutočne, bude nám chýbať na dennom brain-stormingu, bol to inovátor, skutočne nás inšpiroval myslieť kreatívne o budúcnosti. A je prvý kto za to dostane zásluhy.
Craig Mundle: Absolutne. Microsoft Bob? Jeho nápad. Len jeho.
Steve Ballmer: Ako som povedal, plánovali sme to. Ale je to stále Bill a bude nám chýbať na chodbách každý deň. Hej kámo uvidíme sa zajtra na zasadnutí rady.
Brian Williams: Technologický trh ostáva v napätí, že Bill Gates ukončil svoj historicky posledný pracovný deň v Microsofte. Osobne každému tu v NBC News budú chýbať reportáže o tomto brilantom, mocnom, sexi a dobre vyzerajúcom vodcovi mužov a žien, ktorý neverí bolesti viac než účesu za 7 dolárov. Som Brian Wiliams, New York dobrú noc.